Tåg stod stilla mellan Eskilstuna och Strängnäs – orsakade stopp

Uppdaterad
Publicerad

Ett tåg stod stilla mellan Eskilstuna och Strängnäs under fredagsförmiddagen. Strax före klockan 12 var tågtrafiken åter igång.

Det var vid 10.55 på fredagen som ett tåg stannade på linjen mellan Eskilstuna och Strängnäs. Det har lett till stopp i tågtrafiken, men vid klockan 11.40 var trafiken igång igen.

Stationer som kan ha påverkats är Eskilstuna C, Uppsala C, Knivsta, Arlanda C, Stockholm C, Flemingsberg, Södertälje Syd, Nykvarn, Läggesta, Strängnäs, Kungsör, Arboga.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.