17-åriga flickan död

Uppdaterad
Publicerad

Flickan som skottskadades i Sollentuna i måndags har nu avlidit av skadorna.

Det var i måndags eftermiddag som polisen ryckte ut till en adress i Sollentuna efter larm om skottlossning. På platsen fann de en skjuten 17-årig flicka som fördes till Karolinska sjukhuset med allvarliga skador.På onsdagen avled hon på sjukhuset av sviterna från skottlossningen, bekräftar Norrortspolisen för ABC.

Polisen har tidigare sagt till ABC att de båda personerna kände varandra sedan tidigare, men inte vilket relation de haft till varandra.

Enligt Aftonbladet så är den 18-årige mannen sedan tidigare känd av polisen, han är bland annat dömd för narkotikabrott, övergrepp i rättssak och skadegörelse.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Skottlossning i Sollentuna

Mer i ämnet