Mordförsök i lägenhet i Sollentuna

Uppdaterad
Publicerad

Flickan som sköts i Sollentuna vårdas fortfarande på sjukhus bekräftar norrortspolisen.

En 18-årig man anhölls på måndagen, på sannolika skäl misstänkt för mordförsök.

Dådet skedde vid 13-tiden på måndagen. Kvinnan fördes med ambulanshelikopter till Karolinska sjukhuset där hon fortfarande vårdas med allvarliga skador.

Skottlossning i Sollentuna

-Hennes tillstånd är fortsatt väldigt allvarligt, säger Jan Jonasson, informationsansvarig vid Norrortspolisen på tisdagsförmiddagen.

Tidigare uppgifter om att kvinnan skulle ha avlidit dementeras av polisen.

Handeldvapen beslagtaget

Förutom den man som anhölls tog polisen in ytterligare tre män till förhör. De är nu släppta och inte misstänkta för något brott. Ytterligare personer har och ska förhöras.

-Vi har haft förhör med ett stort antal vittnen, säger Jan Granqvist, chef för Norrortspolisen till ABC.

Flera personer har hörts under måndagseftermiddagen och kvällen. Ett handeldvapen har också beslagtagits.

Offret och den misstänkte kände varandra sen tidigare.

-Jag vill inte gå in i detalj på hur de känner varandra, men jag kan säga det att de känner varandra sedan tidigare, säger Jan Granqvist.

På torsdag måste åklagaren fatta beslut om den misstänkte ska fortsätta sitta häktad eller inte.

Tror ni att det kan vara någon annan inblandad i det här?

-Vi utesluter inga möjligheter, säger Jan Grankvist till ABC.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Skottlossning i Sollentuna

Mer i ämnet