Följ med hem till Isabella Söderblom som nu tvingas riva borgen hon ärvde. Byggnaden har helt enkelt inget bygglov. Foto: Frida Claesson/SVT

Isabella ärvde borg på Lovön – tvingas riva

Uppdaterad
Publicerad

På Lovön i Ekerö kommun står en fastighet som sticker ut i omgivningen. Byggnadsstilen är som hämtad från medeltiden och måtten stämmer inte överens med bygglovet. Nu måste borgen rivas.

Isabella Söderbolm har haft ett turbulent 2010-tal. Allt började när hennes far gick bort och hon fick ärva en stor villa nära Drottningholm. Fastigheten har ett mycket speciellt utseende då en del av huset ser ut som en riddarborg.

Det är just den här delen som Isabella de senaste åren varit i en tvist med kommunen om, något som Aftonbladet rapporterade om i somras. Isabella menar att utbyggnaden har bygglov vilket kommunen inte håller med om.

– Det känns fruktansvärt att det ska få gå till på det här sättet. Vi har haft ett beviljat bygglov där kommunen har tittat på vad man har byggt och tyckt att vi följer vad det står i detaljplanen. Det känns som att man har ändrat sig i efterhand, säger Isabella Söderblom.

Byggnaden har inte följt detaljplanen

Att byggnaden någonsin skulle ha haft ett bygglov är något som Arnulf Langlet (M), ordförande i Ekerö byggnadsnämnd, inte håller med om.

– Det har funnits ett bygglov men inte för den byggnaden som står nu. Det som är problemet är att man inte har följt detaljplanen gällande höjd och fasadmaterial, förklarar han.

I de dokument som SVT har fått ta del av står det varken att höjden eller fasaden skulle vara något problem.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.