Explosion vid värmeverk i Jordbro

Uppdaterad
Publicerad

Natten till fredagen exploderade en container vid Vattenfalls värmeverk i Jordbro. En mycket kraftig smäll som orsakade stora skador, men ingen verkar veta vad som egentligen har hänt.

-Explosionen startade en brand och vi har fått stora materiella skador på barackerna och verkets fasad, säger Therése Sandström vid Vattenfall.

Värmeverkets glasfasad demolerades av den kraftiga tryckvågen och kastade i väg containerportarna 50 meter. Driften ska dock inte påverkas av skadorna som nu repareras.

-Vi vet inte vad som orsakade explosionen utan vi får vänta på polisens utredning, avslutar Therése Sandström.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.