”De kommer att avlasta akutsjukhusen”, säger Anna Starbrink (L) om de nya närakuterna. Foto: Anna Molander/SVT

Första nya närakuten i länet: ”Någonstans mellan vårdcentral och akutsjukhus”

Uppdaterad
Publicerad

I dag öppnar den första av de tolv nya närakuterna i länet. Alliansen hoppas att satsningen kommer att bidra till en jämnare spridning av patienter inom sjukvården.

Närakut Haga intill Karolinska sjukhuset är först ut att slå upp dörrarna för patienter. Hit, liksom till de andra närakuterna, ska man kunna vända sig och få hjälp med enklare akuta tillstånd.

– De kommer att avlasta akutsjukhusen. De blir någonstans mittemellan våra vårdcentraler och de stora akutsjukhusen, säger hälso- och sjukvårdslandstingsrådet Anna Starbrink (L).

På de ny närakuterna ska man ha tillgång till specialistläkare, röntgen och laboratorium.

LÄS MER: Här hamnar nya närakuterna

Oppositonslandstingsrådet Dag Larsson (S) anser att turerna kring närakuterna varit röriga.

– Jag är lite förvånad över det här. Under Filippa Reinfeldts (M) tid stängde man fungerande närakuter med fungerande lab och röntgen. Man tyckte inte att de behövdes, men nu håller man på att öppna dem igen, säger Dag Larsson.

Anna Starbrink menar dock att de nya närakuterna skiljer sig från tidigare mottagningar.

– Det här är inte riktigt samma sak som fanns för några år sedan. Det här är ett tydligare och bättre koncept. Jag kan garantera att vi nu gör allt för att göra det lättare för stockholmaren att hitta sin vård, säger Anna Starbrink.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.