Lösningen för att få ut elhyrcyklar på Stockholms gator blir italienska cyklar. Här är en framför domen i Milano. Foto: RideMovi

Klart med nya cyklar på Stockholms gator

Uppdaterad
Publicerad

Efter fiaskot med Stockholms stads upphandlade elhyrcyklar kommer nu nya cyklar ut på Stockholms gator. Men den här gången är det inte i stadens regi eller med subventionerade priser.

I maj kom slutet för Stockholms stads upphandlade elhyrcyklar efter att en cykel gick mitt itu och en person fick föras till sjukhus. Det var droppen för staden. Efter problem med för få cyklar, batteribränder och en del annat sade Stockholms stad till slut upp avtalet med företaget Citybike, efter bara ett år.

Så här lät det i maj när uthyrningen hade stoppats efter olyckan.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Reparatören Claudio Cabrejos på City Bike Sweden inspekterar hyrcyklarna som gått av på mitten, se mer i videon. Foto: Malin Benett Klarin

De cyklarna hade det tagit fyra år att få på plats på grund av överklagande av upphandlingar, och för att hugade stockholmare och besökare nu inte ska behöva vänta i flera år igen för att hyra en cykel har staden nu fått till en snabb lösning.

Börjar med 100

Istället för avtal och upphandlingar har man helt enkelt gett tillstånd till det italienska företaget Ridemovi att ställa ut 1 500 cyklar på stadens gator.

Man börjar med 100 elcyklar som kommer att kunna hyras via företagets app från och med 1 juli, men hoppas ha 1 500 på plats 1 augusti. RideMovi är ett italienskt företag med hyrcyklar i  Malmö, Uppsala och Lund i Sverige samt i flera andra länder, enligt ett pressmeddelande.

Avgifterna bestäms av företaget.

Inga hyrcyklar på fyra år

Stadens satsning på elhyrcyklar har kantats av problem från start. Först dröjde de i fyra år på grund av överklaganden av upphandlingar. När det juridiska väl var klart och första cyklarna från Citybikes var på plats maj 2022 blev det problem direkt. Det var för få cyklar, fel i appen och batteribränder. Och till slut olyckan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.