Skadegörelse på förskola

Publicerad

När personalen på förskolan Brolunda i Västra Blombacka i Södertälje kom till jobbet i morse insåg dom att någon varit inne på förskolan under helgen och öppnat alla kylar och frysar.

Vid halv åtta på måndags morgonen kontaktade personalen polisen och berättade att någon eller några någon gång under helgen har brutit sig in i Brolunda förskola, det skriver Länstidningen. Alla kylar och frysar var öppna och all mat förstörd. En mindre brand hade också startat i ett microvågsugn.

Nu väntar en del sanering av platsen, det rapporterar Länstidningen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.