Delad bild. Vänster: fotbollsspelare i vit tröja. Höger: två spelare med nummer 5 och 7. På tröjorna stårdet AIHAM

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Han var en sån som fick dig att skratta hela tiden”, säger Isak Afif, som sett till att matchtröjorna i lördagens match fått Aiham på ryggen. Foto: Stephanie Mourad/SVT

Fotbollsvännerna skrev Aihams namn på matchtröjan i hans ära: ”Vill hedra honom”

Publicerad

Under lördagen spelar Gottsunda FC match mot Upsala IF. Men i denna match hedrar Gottsundapojkarna Aiham, som dödades i masskjutningen i tisdags, genom att skriva hans namn på sina tröjor.

– Jag hoppas han mår bra där han är nu, och att hans familj klarar det här, säger Isak Afif.

Killarna i Gottsunda FC U16-17 har fokus på mer än att vinna under lördagens match. De anlände till uppvärmningen med Aihams namn på tröjorna – för att hedra honom efter masskjutningen.

Isak Afif la ned tre timmar på att stava Aihams namn med tejp på alla 18 tröjor, natten innan matchen.

Trippelmordet i Uppsala

Många av killarna i båda lagen kände Aiham sedan tidigare och är berörda av händelsen.

”Aiham var en nära vän till mig” – se videon ovan

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Trippelmordet i Uppsala

Mer i ämnet