Skottlossning i Gottsunda – trodde det var raketer

Uppdaterad
Publicerad

I tisdags eftermiddag inträffade en skottlossning på Jenny Linds väg i Gottsunda. Anmälaren som hörde skotten trodde först att det handlade om raketer, men när polisen kom till platsen kunde man konstatera att någon skjutit mot en lägenhet.

Eftersom anmälaren trodde att det handlade om raketer dröjde det 7-8 minuter innan hen lyfte på luren och ringde polisen. Flera polispatruller ryckte ut till adressen och kunde på plats se att någon avlossat skott mot entrédörren till en lägenhet.

Enligt polisen ska ingen ha befunnit sig inne i lägenheten när skjutningen inträffade. En teknisk undersökning är gjord och nu söker man gärningspersonen.

Skjutningarna i Uppsala 2019

– Nu försöker vi få in mer information om händelsen och om någon sett något eller gjort några iakttagelser, säger Uppsalapolisens presstalesperson Lisa Sannervik.

Anmälaren ringde till polisen vid 16.40-tiden på tisdagen, men först på torsdagen publicerade polisen nyheten på sin sajt och började efterlysa vittnen till händelsen.

Varför berättar ni det här först nu?

– Det är ett misstag. Det har fallit mellan stolarna, och av den anledning kom det ut lite sent och det får vi ta på oss, säger Lisa Sannervik.

Det här är andra gången på kort tid som det dröjt flera dagar innan ni berätta tatt en skottlossning skett. Var det ett misstag även förra gången?

– Ja det var ett misstag då också, det handlade om olyckliga omständigheter.

Händelsen utreds som grovt vapenbrott och mordförsök.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Skjutningarna i Uppsala 2019

Mer i ämnet