Motell ställde om till karantänhotell – räddades från konkurs

Uppdaterad
Publicerad

G-Kroens nybyggda motell vid norska gränsen i Eda höll på att bli en kortlivad satsning på grund av pandemin. Ägarna hade satsat 24 miljoner men kunderna uteblev när gränsen stängdes. Räddningen kom ironiskt nog när Norge skärpte sina restriktioner.

– Vi har ställt om till karantänhotell och det blev vår räddning säger vd:n Cilia Kyle.

I november skärpte Norge restriktionerna för inresande med kravet att de måste sitta tio dagar på ett karantänhotell om de inte äger ett hus eller egen lägenhet i Norge. Då uppstod plötsligt ett stort behov av karantänhotell och G-Kroen motell och restaurang erbjöds ett kontrakt med Eidskog kommun.

Avtalet innebär att det annars obemannade motellet ska ha personal dygnet runt som servar och vaktar gästerna. Den som bryter mot reglerna om karantän i tio dygn får böta 20 000 kronor. Gästerna betalar 500 kronor per dygn och får mat levererad till rummet.

Coronaviruset i Värmland

En del gäster är ofrivilliga

– De flesta gästerna är svenskar och norrmän. En del tycker det är jobbigt, medan andra ser det som semester, säger Cilia Kyle.

En som ofrivillig hamnade på G-Kroen är Lars-Göran Forsberg från Västerås. Han var på väg med

Lars-Göran Forsberg från Västerås fick bo tio dygn på karantänhotell. Foto: Camilla Gustafsson SVT

sin flickvän till hennes hem i Ålesund, men vid gränsen i Eda tog det stopp. Nu har han tillbringat dagarna med att jobba på ett hotellrum istället för att njuta av en lång julledighet med flickvännen.

Du hör honom berätta mer i klippet ovan.

Efter den 13 december har Norges regering lättat på kraven gällande var man kan sitta i karantän. Det innebär att man kan hyra ett eget boende där man isolerar sig istället för att ta in på karantänhotell.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Coronaviruset i Värmland

Mer i ämnet