Stort intresse för omdebatterad sagostund med dragqueens
Den här veckan pågår Pride i Arvika. På lördag är det parad och idag hölls föreställningen ”Bland drakar och dragqueens” på biblioteket – där dragartister framför sagor för barn. Evenemanget drog så mycket folk att en extraföreställning sattes in.
Kulturfenomenet där dragqueens berättar sagor för barn på bibliotek runtom i Sverige har varit ämne för het debatt, senast igår kväll diskuterades det av företrädare för SSU Värmland och Ungsvenskarna Värmland i en öppen debatt på stadsbiblioteket i Karlstad.
Inte första gången
Det är inte första gången som sagostunden äger rum på Arvika bibliotek. Men den här gången har de fått tänka extra på säkerheten.
– Vi har gjort det här minst två gånger innan och det har alltid varit uppskattat och kommit barn. Men det har inte varit det här pådraget runtikring tidigare, säger Ulrika Svensson, bibliotekschef i Arvika.
I klippet berättar hon om säkerhetsåtgärderna och varför de har sagostunderna.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.