SVT har tidigare berättat om attacken vid turistmålet Notre Dame förra veckan. På en video syns hur mannen går till attack – till synes helt oprovocerat – mot poliser utanför den stora katedralen. Mannen ska enligt polisen ha skrikit ” Det här är för Syrien” samtidigt som han attackerade polismannen vid den franska katedralen.
Tidigare i veckan kom uppgifterna om att mannen arbetat som journalist i Sverige. Nu meddelar Sveriges radio att han bland annat gjort praktik på SR i Göteborg 2010.
– Han var hos oss i sex veckor och gjorde praktik. Det här var 2010 så det var länge sedan, säger Nina Glans som var mannens chef vid tidpunkten.
Gav inget större intryck
Under tiden på SR i Göteborg har mannen producerat en handfull inslag. Enligt Nina Glans gjorde mannen inte något större intryck.
– Jag har väldigt svaga minnen av honom, och vi tar in hundratals praktikanter varje år på Sveriges radio.
LÄS MER: Attackerade polis med hammare vid Notre dame – bodde i Sverige
I Frankrike har åklagare öppnat en anti-terrorutredning kring händelsen.
Fanns det någonting då som kunde tyda på att mannen skulle bli inblandad i en sådan här sak?
– Nej, ingenting. Inte vad jag kan minnas. Men det här var sju år sedan och mycket kan hända en människa på sju, säger Nina Glans.
Förändrar inga rutiner
Hon uppger att hon är tillfreds med de rutiner som Sveriges radio har när det gäller anställning av praktikanter.
– Vi intervjuar våra praktikanter och dubbelkollar dem mot skolan de studerar på.
Sedan 2010 har mannen arbetat som journalist och frilansjournalist på flera håll runtom i Sverige. I samband med händelsen vid Notre Dame skottskadades mannen efter att en polisman reagerat på attacken. Mannens tillstånd är i nuläget okänt.