Herculesplan från Skaraborg kommer att användas för att stoppa skogsbränder. Foto: Försvarsmakten/John Lidman

Skaraborgs Herculesplan hjälper i kampen mot bränderna

Uppdaterad
Publicerad

Sex stycken Herculesflygplan finns till förfogande på Skaraborgs flygflottilj i Såtenäs. Nu ska planen användas för att hjälpa till att stoppa skogsbränderna runt om i landet.

På Skaraborgs flygflottilj i Såtenäs finns det sex stycken Herculesplan som i dag eller i morgon kommer att användas för att bidra i kampen mot landets skogsbränder.

– Det vi gör är att använda planen för att transportera materiel och personal åt räddningstjänsten. Det blir en resurs som andra myndigheter kan använda för att få ordning på situationen. Vi är redo att hjälpa samhället med de resurser vi har, säger Lars Helmrich, flottiljchef.

Skogsbränderna sommaren 2018

Flera ton får plats

Herculesplanen kan åka runt till flyplatser och plocka upp materiel och personal som behövs för att kunna stoppa bränderna.

– Omkring 20 ton kan lastas. Det blir mycket man kan få med. Man kan också ta hand om skadade och ge vård om det behövs. Men mest aktuellt nu är väl att transportera personal från räddningstjänsten som måste upp och avlösa de som behöver vila, säger Lars Helmrich.

Samarbete viktigt

Värst är skogsbränderna i Jämtlands, Gävleborgs och Dalarnas län och räddningstjänsterna i Västra Götaland skickar under dagen upp personal till Dalarna för att hjälpa till med brandbekämpningen efter att länen har bett om hjälp.

– Det är viktigt att alla delar av samhället kan stötta när det blir en stor kris, som detta är. Vi har successivt utvecklat och blivit bättre på att hjälpa till på ett effektivt sätt, säger Lars Helmrich.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Skogsbränderna sommaren 2018

Mer i ämnet