Foto: SVT/arkiv.

Facket på Volvo: ”Alla kommer att få gå”

Uppdaterad
Publicerad

Volvo har ungefär 450 bemanningsanställda i dagsläget – men det är bara en tidsfråga innan alla är borta.

Idag berättade Volvo att 300 personer kommer att få sluta vid årsskiftet. Samtliga anställda via bemanningsföretag. Ytterligare 80 personer får lämna i februari.

– Det är med bestörtning och besvikelse som jag tar emot det här bekede. Det visar på vilken typ av arbetsliv vi börjar få.

Volvo Umeå

– Det är dom anställda som får ta hela smällen när konjuturen förändras, säger Gunnar Pettersson, vice ordförande i metallklubben på Volvo.

”Alla får sluta”

Just nu jobbar ungefär 450 personer på Volvo, via ett bemanningsföretag. Men Pettersson tror att alla snart är borta:

– Jag tror att i princip alla kommer att få gå. Mest troligen blir dom uppsagda från Lernia också eftersom det inte finns några andra jobb att erbjuda, säger han.

En av de anställda som berörs är 22-åriga Elin Lundsten.

– Det jobbagaste är att inte veta, sa hon till SVT:s Västerbottensnytt tidigare.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Volvo Umeå

Mer i ämnet