Efter onsdagens besked att monteringen flyttas så dröjer det nu sannolikt inte länge innan en slags krisgrupp kan vara på plats.
Tanken är att ett brett samarbete ska underlätta en omställningen för de som får gå från Volvo lastvagnar.
– Jag tror att det är företaget Volvo, de fackliga organisationerna, det är Arbetsförmedlingen, kommunen och kanske också olika utbildningssamordnare som kan vara med, säger Roland Carlsson som är näringslivschef i Umeå kommun.
Även Volvo är intresserade av att inleda ett sådant samarbete.
– När vi flyttade busstillverkningen från Säffle tidigare i år så startade vi ett brett samarbete med fackförbund, kommunen och universitet och det har fungerat väldigt bra. Tanken är att vi ska göra något liknande även i Umeå, säger Mårten Wikforss som är kommunikatör i Volvos koncernledning.
Osäker framtid
Men flera anställda tror inte att arbetsförmedlingen är lösningen.
Vad tror du arbetsförmedlingen kan hjälpa till med?
– Tyvärr ingen hjälp alls, vi är för många. Det ska ske under tro jag, som det känns nu iallafall, säger Angelica Österbro som jobbar på Volvo i Umeå.
Det är ännu osäkert om anställda kommer erbjudas jobb nere i Göteborg när monteringen flyttas dit.
– Det är nog en fråga som man får i första hand lyssna på Volvo och se hur planeringen ser ut, säger Carola Larsson som är chef för Arbetsförmedlingen i Umeå.
– Vi får vänta och se hur efterfrågan ser ut om två år, det är för tidigt att säga hur det kommer att bli redan nu, säger Mårten Wikforss på Volvo till Västerbottensnytt.
Få verkstadsjobb
Det kan bli en rejäl utmaning eftersom det i norra Sverige inte finns så många arbetsmöjligheter för den typen av industrijobb.
– Det här kunde inte komma mer olägligt eftersom det är brist på jobb inom verkstadssektorn i norra Sverige, säger Bo Gustafsson som är analytiker på Arbetsförmedlingen i Umeå.
Även om kommunen ska försöka hjälpa till så menar man på kommunen att Volvo själva ska ta ett större ansvar.
– Men det är inte vi som ska vara den drivande parten. Volvo har varslat och ska ta hand om sina anställda på bästa möjliga sätt och ta sitt samhällsansvar, säger Roland Carlsson.
– Jag tycker att vi på Volvo tar ett samhällsansvar och vi ska försöka göra det bästa för våra anställda, säger Mårten Wikforss.