Under två strödagar samt hela vecka 40 och 44 står hälsocentralen i Boliden utan läkare i höst. Flera andra hälsocentraler i Skellefteåområdet har samtidigt en lägre läkarbemanning är planerat under hösten, så det går inte att omfördela resurser menar regionen.
– Vi ser tyvärr ingen möjlighet till det i dagsläget. Bristen på hyrläkare påverkar hela Skellefteåområdet, säger Sonja Sundqvist, verksamhetschef, primärvårdsområde väst i ett pressutskick.
Sjuksköterskemottagningen påverkas inte och kommer att hålla öppet för patienter. De som behöver läkarvård kommer hänvisas till hälsocentraler i stan.
– Vi kommer hålla öppet som på somrarna. Bedöms man behöva läkare samma dag, så kommer man få träffa en i stan, antingen på Heimdalls eller Erikslids hälsocentral, säger Emma Sjöström, avdelningschef på Bolidens hälsocentral.