Vägen upp till Månsberg trafikeras av ett 20-tal bybor och flertal lastbilar med timmer. Enligt byborna har vägen varit dålig länge, men aldrig så dålig som den varit nu.
I våras fick de pumpa vatten från diket för att undvika översvämning och att vägen skulle rinna bort. Flera bybor i Månsberg har även tappat plåtdelar och fått punktering av groparna.
Nu har de fått nog och vill att vägen rustas upp.
– Jag pendlar och kör varje dag. Det är inte kul. Jag har en plåt som försvunnit under bilen och det blir kostsamt, säger Marie Östman i Månsberg.
”Ska inte släppas så här långt”
Drifthållare för vägen är Trafikverket. Enligt projektledare Roger Jonsson har de en underhållsskuld och måste göra prioriteringar beroende på hur många som bor längst vägen och hur det ser ut på andra platser.
– Vi fick ett samtal från trafikledningen att vägen var dålig. Den har varit gropig och det beror också på att det varit regn en period. Men det ska inte släppas så här långt som det gjort, säger Roger Jonsson, projektledare hos Trafikverket.
Upprustning påbörjad
Sedan 1 september är Svevia ny underentreprenör och gör tillsynskontroller var 14:e dag. Nu har de fyllt upp vägen med grus.
– Det blir grusning innan det blir vinter för att få bort de värsta hålen. Vi ska göra fler åtgärder till våren, säger Peter Johansson, platschef på Svevia.
Men byborna tycker inte att det räcker. De vill se att diken grävs och att vägen blir hållbar.
– Vi får vara glad om det håller. Och vad gör vi när timmerbilarna börjar gå? Det ska bli intressant, säger Karl-Erik Modin.