Foto: Johan Nilsson/TT

Elev på skola i Umeå byggdes in på toaletten i attefallshus – två döms för ofredande

Uppdaterad
Publicerad

Två gymnasieelever i Umeå döms för ofredande efter att ha stängt in en annan elev i ett trångt utrymme.

Den utsatta eleven påverkades starkt av tilltaget, som enligt domen tycks varit menat som ett skämt.

Det var den nionde februari som de två pojkarna bestämde sig för att skoja med en annan elev efter att de hittat honom till synes sovande inne på en blivande toalett i ett atterfallshus. De skruvade upp en masonitskiva för dörröppningen och knackade i väggarna för att få en reaktion.

Den utsatta eleven som hade en bakgrund av mobbning och rädsla för trånga utrymmen fick panik och frös enligt egen utsago.

”Han liksom frös till i det läge han befann sig i och blev oförmögen att röra sig eller säga något, hans andhämtning blev snabb, paniken tilltog och han kände att han inte visste vad han skulle göra.”

När läraren uppmärksammade masonitskivan hade eleven varit instängd mellan 5–10 minuter och var då han kom ut uppenbart tagen av händelsen.

Förvånade över reaktionen

De två dömda eleverna tycks ha varit oförberedda på reaktionen.

– Tanken var att skoja med honom, vi trodde att han somnat under lektionstid. Vi brukar ofta skoja med varandra på liknande sätt, har eleverna berättat under förundersökningen.

Tiden eleven var instängd skulle i sig varit tillräckligt för att räknas som olaga frihetsberövande men då masonitskiva ska ha varit lätt att slå bort vid ett försök så anser rätten inte att det är tillräckligt för en sådan dom.

Pojkarna döms för ofredande till 50 dagsböter och de ska även betala varsin avgift till brottsofferfonden.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.