Övervakningskamera från bankomat

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se när mannen tvingas hämta ut pengar vid en bankomat. Foto: Polisens förundersökning

Flyttade in hos busschaufför i Umeå – hotade och lurade av honom 650 000 kronor

Uppdaterad
Publicerad

En man i 25-årsåldern från Umeå döms till fem års fängelse efter att ha hotat och lurat av en busschaufför stora summor pengar. De träffades på en buss, därefter flyttade mannen in hos chauffören, hotade honom med kniv samt tvingade honom att ta stora lån.

– Jag var livrädd för honom, säger chauffören.

Det var i januari 2022 som busschauffören och mannen träffades på en buss. Chauffören tyckte synd om mannen som uppgav sig vara bostadslös och lät honom flytta in under en kortare period i sin lägenhet.

Efter en tid upplevde han mannen som hotfull och bad honom flytta ut, vilket denne vägrade. Han tvingades kvar i lägenheten och hotades med kniv vid flera tillfällen.

Busschauffören bytte lås, men det hjälpte inte. Den sista gången han tvingade till sig pengar var i juni 2022. Då tvingade mannen sig in i lägenheten med våld, efter att ha lurpassat utanför.

Men busschauffören lyckades kalla på hjälp via sms.

Höll en kniv mot magen

– Inne i köket så tog han den första bästa kniven som låg vid skärbrädan. Han höll den med spetsen mot min västra sidan på magen och släppte den först när polisen kom in i lägenheten, berättar busschauffören.

Mannen har tvingat till sig nyckel till lägenheten, koder till datorer, telefoner och bankutrustning samt fått chauffören att söka flera lån i hans namn och försöka ta ut pengar i bankomater. Om han inte ordnade pengar hotade mannen med sina gängkriminella kompisar.

”Snäll och naiv”

– Det kan vara så att jag blir utnyttjad ibland eftersom jag är en snäll och naiv kille, berättar busschauffören i förhören.

Totalt tvingades busschauffören låna 638 000 kronor samt köpa en mobiltelefon för 10 000 och teckna ett mobilabonnemang till mannen.

Han döms nu till fem års fängelse för grov misshandel, grovt ocker samt människorov och ska betala omkring 700 000 i skadestånd till busschauffören.

I rätten nekade han till alla anklagelser. I domen ingår även en grov misshandel utförd i Stockholm.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.