I helgen väntas det bli ihållande snöfall som kan ge upp emot 20 centimeter snö vid Västerbottens kustland. SMHI har utfärdat en klass 1-varning för snöfallet. Men redan nu vräker snön ner på många håll.
Åska i januari
E4 mellan Skellefteå och Umeå är väldigt besvärlig. En olycka inträffade tidigare under kvällen. Dessutom har en bil åkt av. Enligt trafikanter som kört sträckan är det ishalt och modd längs sträckan.
Men trots snöovädret så har det åskat vid Holmsund/Obbola. Även i Stöcke kunde man se och höra åskan. Flera privatpersoner blev vittne till händelsen.
– Det är ju helt sjukt med åska i januari, säger Patrick Trägårdh.
– Jag såg ett ljussken och sen hörde jag ett muller. Flera grannar pratar också om åskan, säger Frida Wengberg, medarbetare på SVT, som bor i Stöcke.
Ovanligt
SMHI har inte fått någon registrering av blixnedslaget enligt vk.se.
– Det är inte vanligt med åska vintertid men det kan förekomma, oftast ute till havs. Särskilt om det är milt ute, säger Lisa Frost på SMHI till VK.