– Egentligen skulle jag vilja att det stod Årets lag, för enligt mig är det deras pris, men det är självklart roligt att vara en del av det, säger Andreas Harnesk ödmjukt.
Rekord och sammanhållning i motiveringen
Priset delas i år ut för elfte gången till Årets tränare på damsidan. Det är Innebandymagazinet och Svensk Elitinnebandy som delar ut priset och så här löd motiveringen:
”Med sin unika förmåga att skapa god lagsammanhållning och gruppdynamik har han fått ut max av sitt stjärnfyllda lag. IKSU slog i år ett tio år gammalt poängrekord i högsta ligan när man plockade 74 poäng och vann 25 av 26 matcher.”.
Harnesk har svårt att sätta ord på vad det är som ligger bakom lagets framgångar i år, men menar att tränarna och spelarna lyckats få till det tillsammans.
– Vi har spelat ganska offensivt och kreativt och fått ihop gruppen ännu mer sedan i fjol.
Bra känsla inför finalen
Under morgondagen stundar SM-finalen i Globen och tränaren tycker att det känns bra inför den viktiga matchen där KAIS Mora står för motståndet.
– Det känns hur bra som helst, det kommer alltid att vara lite nervöst, men vi är väldigt taggade och förberedda. Motståndarlaget är jättebra, men i slutändan tror jag ändå att vi står där som segrare.
Tidigare vinnare:
15/16: Andreas Harnesk, IKSU
14/15: Jonas Eliasson, Pixbo Wallenstam IBK
13/14: Tom Iversjö, Endre IF
12/13: Urban Karlsson, Dalen
11/12: Roger Jonsson, KAIS Mora
10/11: Joacim Bernvid, Pixbo Wallenstam IBK
09/10: Andreas Wahman, Endre IF
08/09: Andreas Lundmark, IBF Falun
07/08: Curt Söderström, IKSU
06/07: Örjan Lindberg, Rönnby IBK
Fakta: Innebandymagazinet