KFUM Umeå arrangerar sommarläger för barn från 6-14 år. Konceptet är att vissa betalar mer så att andra som inte har möjlighet kan få betala mindre. Nu märker man att färre betalar mer.
– Vi ser redan nu att det är ovanligt många som valt att göra avdrag, alltså att man vill betala mindre för kollot. Det är viktigt att de som kan betala mer gör det, framförallt nu. Som Umeåbo hjälper du andra barn att få åka på kollo, säger KFUM:s Nils Karlsson, verksamhetsutvecklare Nydala.
”Föreningen får ta smällen”
KFUM söker bidrag från stiftelser och fonder för att kunna erbjuda en del barn ett helt kostnadsfritt kollo. Där ansöker vårdnadshavare om friplats, och några barn väljs ut. Bidrag och att vissa väljer att betala mer för lägret gör att detta är möjligt.
– Det här är en chansning varje år. Det är vi som förening som får ta smällen om inte tillräckligt många betalar. Det har alltid löst sig, men i år får vi se, säger Nils Karlsson.
Vad händer om ni inte får in tillräckligt med pengar i år?
– Vi går back varje år, men i år kan det bli extra kämpigt. Blir det ett ekonomiskt fiasko är det upp till hela föreningen att besluta om framtiden, om vi kan fortsätta eller om det är för tungt att driva vidare.
Stigande matpriser en utmaning
Totalt tar man emot 400 barn under sommarveckorna och där ingår lunch alla dagar i veckan. De stigande matpriserna är nu också en utmaning.
– Där försöker vi tänkta smartare och har tagit höjd för det i budgeten. I år har vi en budgetansvarig som kan ha koll på helheten.
Varför behövs kollon?
– För att skapa goda sommarminnen för alla barn, oavsett bakgrund, familjeförhållanden och stadsdel. På kollot sker magiska möten mellan barn och unga som aldrig skulle ha mötts annars. Det ger en ökad förståelse för andra, säger Nils Karlsson.