Trafikkaos på Teg i Umeå.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Kaoset är som värst när föräldrar ska hämta och lämna barn på förskolan på Söderslätt i Umeå, berättar boende i området. I klippet berättar Eva Hellström och Hanna Östberg vad de tänker om trafiksituationen. Foto: Elin Moberg/SVT

Oro på Teg i Umeå när trafiken leds om – boende: ”Barnrikt område”

Publicerad

Tegsvägen i Umeå har stängts av på grund av en ombyggnation och därför leds trafiken om genom bostadsområdet på Söderslätt. Boende är kritiska och menar att trafiken ökat så mycket att det blivit farligt.

– Alla måste gå på gatan, det funkar inte om det kommer det en bil i hög fart, säger Eva Hellström.

Umeå kommun ska utveckla stadsdelen Teg och en del i satsningen är att bygga om Tegsvägen, vilket gjort att den helt stängts av fram till hösten 2024.

Trafiken leds om så att bilister måste ta andra vägar genom ett villaområde, vilket oroar boende. De menar att bilarna kör för fort på flera vägar som också trafikeras av cyklister, barn och stressade barnvagnsföräldrar som ska lämna barnen på förskola.

– Kommer det en bil med hög fart när det går barn på gatan, det går inte, säger Eva Hellström.

Tycker att kommunen borde göra mer

Hanna Öberg bor också i området och hon tycker att kommunen måste göra mer för att bilister ska sänka hastigheten.

– Det här är ett barnrikt område, så fler farthinder skulle kunna vara ett alternativ, säger Hanna Öberg.

Umeå kommun ser över åtgärder

Katarina Gref, projektledare för Gator och parker på Umeå kommun säger att när det blir en förändring som denna, är det vanligt att de får in klagomål.

Kommunen har satt upp digitala hastighetsmätare på en av gatorna för att påminna bilister om hastighetsgränsen som är 30 km/h.

Nu ser de över vad de kan göra för fler åtgärder för att förhindra att bilar kör för fort i området.

– Vi kan inte göra en fysisk åtgärd på alla gator i området, säger Katarina Gref.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.