OS guld 1948 – toppkondition 2010

Uppdaterad
Publicerad

Han är 92 år, men har kondition som om han vore 40. Så kan det bli om man som Martin Lundström från Umeå inte kan sluta åka skidor. Det visar ett nytt forskningsprojekt på Mittuniversitetet i Östersund.

Professor Per Tesch vid Insitutet för hälsovetenskap har samlat ett gäng tidigare skidåkare i Vintersportcentrum. Alla är mellan 80 och 92 år. Man testar muskelstyrka och lungvolym.

Med i forskningen är bland annat Bengt Eriksson som kört flest Vasalopp av alla – 56 stycken. Och äldst är 92-årige Martin Lundström från Umeå som tog två guld i OS 1948 i St Moritz.

De tränar fortfarande varje dag.

– Vi har funnit att de har syreupptagning och muskelkapacitet som en 40-åring som inte tränar så mycket, säger professor Per Tesch. De har heller inte varit sjuka.

Gruppen med skidstjärnor ska undersökas och jämföras med en grupp som inte är så road av motion.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.