Mannen står åtalad för två fall av rån och utpressning. 24-åringen har erkänt de bägge rånen men nekar till att han gjort sig skyldig till utpressning.
Rån i Malå
Det var i slutet av januari 2006 som 24-åringen klev in på Handelsbankens kontor i Malå, maskerad och beväpnad med en softairgun, och tvingade till sig drygt 25.000 kronor i kontanter.
Enligt de anställda lämnade mannen fram en lapp till med texten: ”det här är ett rån, fyll väskan med pengar”, samtidigt som han riktade en pistol mot den anställdes huvud. Hela rånet dokumenterades av bankens fyra kameror vars filmer nu åberopas som bevisning.
24-åringen har idag ingen förklaraing till vraför han utfört rånet men säger att det hela var en dum idé som han idag ångrar.
Olåst kassalåda
En knapp vecka senare rånar 24-åringen Handelsbankens kontor i Umeå. Här hoppar mannen över disken och springer fram till en olåst kassalåda där han kommer över 137.000 kronor. När de anställda närmar sig mannen stickar han in handen innanför jackan i syfte att skrämma personalen. Hela rånet tar sammanlagt 38 sekunder.
24-åringen som varit kund på Handelsbanken i Umeå några dagar tidigare har sett den olåsta kassalådan där pengarna stod på högkant och förstått att det måste handla om mycket pengar. I polisförhör säger han själv att han utförde rånet, för att det såg så enkelt ut. Mannens advokat anser att banken inbjudit till rån genom att förvara kassalådan så synlig.
En av de anställda på Handelsbanken i Umeå tar upp jakten på rånaren men avbryter jakten då mannen sticker in handen innanför jackan och ber den anställde att backa, samtidigt som han visar upp konturen en pistol enligt den anställde.
Har erkänt bankrånen...
24-åringen erkänner de bägge rånen nästan två år senare först efter att hans kamrat berättat för polisen att 24-åringen anförtrott sig åt honom och berättat att det var han som utfört rånet i Umeå. Enligt kamraten har 24-åringen strött pengar omkring sig en tid efter rånet och haft ett dyrt leverne.Erkännandet kom efter en tids telefonavlyssning från polisens sida.
– Åklagaren har en stark bevisning som han lägger fram idag och dessutom har min klient erkänt de bägge rånen, säger 24-åringens advokat Göran Landmark.
Kammaråklagare Peter Jonsson vill idag inte säga vad har kommer att yrka på för straff men anser att var och ett av de bägge rånen bör ge minimistraffet som är på ett år.
...men nekar till utpressning
Den 24-årige inlandsbon står även åtalad för utpressning av en Piteåbo, ett brott han nekar till.
Det hela handlar om en skoteraffär där pitebon fungerat som mellanhand men aldrig levererat eftersom polisen beslagtagit den stulna skoter som 24-åringen betalat för att plocka delar av.
När 24-åringen inte får tillbaka sina pengar hotar han pitebon som gör en polisanmälan.
Den 24-årige inlandsbon är tidigare ostraffad. Rättegången väntas pågå under tre dagar.
Magnus Nilsson