Artisten Skator, Lina Högström från Umeå. Foto: SVT

Tog sitt namn från fåglarna

Uppdaterad
Publicerad

Hennes musik har beskrivits som ärlig, rå och berusande. Hon kallar sig själv Skator. Bakom namnet står Lina Högström från Umeå ensam med sin gitarr och sin röst.

Tidigare har Lina Högström spelat trummor i olika punk- och hardcoreband. För några år sedan tog hon upp gitarren igen efter att inte ha spelat på länge. Och då föddes Skator. Namnet kommer från en fågel som enligt henne har oförtjänt dåligt rykte.

– Jag har alltid kikat på dem och tänkt att de är det vackraste djur vi har. Ändå lever de i smutsen och käkar fimpar, säger Lina Högström

Just nu är hon på Sverigeturné tillsammans med Stefan Sundström och har många spelningar inbokade framöver, något som hon trivs med. För musiken behöver hon.

– Musiken är en slags ventil för mig, en av många. Jag brukar beskriva det som ett slags kärl. Som jag har pickat ett hål i, där det sipprar ut. Och det är de som blir Skator, säger hon

Hon vill inte prata för mycket om sin musik, för att texterna är väldigt personliga och hon vill inte analysera sönder dem.

– Om jag berättar vad texterna handlar om så försvinner magin i själva orden som finns där redan, säger hon.

FAKTA

Namn: Lina Högström.

Ålder: 28 år.

Bor: Haga i Umeå.

Familj: Mor, far, syster och bror.

Gör: Artist under namnet Skator, spelar även fiol i bandet Djuriskt.

Album: Vita Kalla,som släpptes hösten 2012

Aktuell: Förband på Stefan Sundströms Sverigeturné.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.