Klockan var 23:54 när larmet om brand inkom till Skellefteå brandförsvar. Två stora växthus tillhörande Blomsterslottet stod i lågor och räddningsenheter från både Skellefteå och Boliden kallades till Bergliden, en mil ovanför Skråmträsk.
– Vi var där till morgonen, vid sjutiden började vi avsluta arbetet. Det handlade om två längre växthuskroppar som var helt övertända till hälften när vi kom fram, säger Ola Lindström, räddningstjänsten i Skellefteå.
Grannarna bevittnade
En av de boende i området, som i texten vill vara anonym, satt uppe sent och såg en långfilm på tv när det plötsligt började blinka utanför huset.
– Gatlysena utanför var släckta, så det syntes tydligt när brandbilarnas lampor lyste upp här i området. Minst tre bilar var här under hela natten, säger grannen.
Ingen misstanke om brott
Vad som orsakat branden är oklart, men det finns ingen misstanke om brott. Polisen bedömer vid en första undersökning att blivit något fel på uppvärmningssystemet till anläggningen.
– Ägarna ringde själva in och meddelade oss om branden, säger Lindström.
Flera andra växthusanläggningar finns på området, men det var aldrig någon större risk för spridning.
– Vi lyckades få kontroll på branden ganska omgående.
”En tragedi”
Branden orsakade skador för tusentals kronor.
– Det är en tragedi för ägarna. Det är stora värden och jobb som gått till spillo, säger Lindström.