Ökningen förklaras till stor del av att fler människor flyttat till kommunen än de som flyttat ut från kommunen. Det här är andra året i rad som kommunen har ett positivt flyttningsnetto, det vill säga att fler flyttar in än ut från kommunen.
– Det är verkligen ett bevis för att Umeå är en attraktiv stad. Här ingår många delar, till exempel skola, omsorg, kultur, fritid och andra kommunala verksamheter, ett framgångsrikt näringsliv och satsningar på en hållbar utveckling, säger kommunstyrelsens ordförande Hans Lindberg (S), i ett pressmeddelande.
Bostadsbristen viktig att arbeta med
När ökningen var så här stor senast, år 1993, berodde det på att Umeå universitet expanderade. Nu arbetar kommunen med att se till att det finns bostäder till alla som vill flytta till kommunen.
– Den starka tillväxten understryker vikten av att vi når det politiska målet om 2.000 nya bostäder per år, för att bygga bort bostadsbristen och tillförsäkra att det finns boende för den växande befolkningen, säger Hans Lindberg (S), i pressmeddelandet.
Läs även: Nya planer på bostäder vid järnvägsstation
Inte nöjd med Skellefteås befolkningsökning
Enligt Statistiska centralbyråns befolkningsstatistik ökade även invånarantalet i Skellefteå kommun under förra året. Där var dock ökningen inte lika stor: 235 invånare mer än året dessförinnan.
– Vi välkomnar att Skellefteå ökar i befolkning. Tillväxt är avgörande för att vi ska kunna utveckla framtidens välfärd i kommunen. Samtidigt är vi bekymrade över att befolkningsökningen inte är större, vi har långt kvar till befolkningsmålet, säger Andreas Löwenhöök, gruppledare för Moderaterna i Skellefteå, i ett pressmeddelande.
Skellefteå kommun har som befolkningsmål att ha 80.000 invånare år 2030. För att uppnå det skulle det krävas att befolkningen ökade med drygt 530 personer årligen med start 2016.
– För att nå målet om fler invånare behöver befolkningsökningen bli betydligt större per år framöver, och det tror vi också kommer att ske. Företag vill etablera sig här och de som redan finns här utvecklas och ropar efter kompetent arbetskraft, de senaste tio åren har det skapats 3.000 nya jobb. Vi bygger allt vad vi kan för att tillgodose bostadsbrist i Skellefteås centrala delar. Vi bygger också skolor och ser fram emot Västerbottens läns landstings miljardsatsning på Skellefteå lasarett, säger Lorents Burman (S), kommunalråd i Skellefteå, i ett pressmeddelande.