En av dem var Daniel Kronqvist-Wikberg.
– Det är nervöst förstås. Många söker och man vill ju verkligen komma med, konstaterar han.
Det susar i säven är en klassisk saga i djurform och Västerbottensteatern väljer nu att använda det ett område på Nordanå i Skellefteå som spelplats.
– För mig är det spännande att göra en föreställning som vänder sig till olika åldrar, alltifrån den åttioåriga farmodern till alla hennes barn och barnbarn i någon slags gemensam upplevelse, säger regissören Ronny Danielsson och berättar vad den egentligen handlar om.
– Hur individuell får man vara och ändå ingå i ett kollektiv. När hamnar man i ett utanförskap; när tillhör man eller tillhör inte en vänskapskrets, är frågorna som lyfts fram, menar han.
Men för amatören Daniel Kronqvist-Wikberg handlade det i första läget mest om konsten att kunna spela vessla på scenen.
– Jag vet inte hur det gick. Det är bara att vänta och se, konstaterar han efteråt.
Premiären är i juni och det återstår att se om han är med då.
Marit Israelsson