Foto: SVT

Vd inför rätta efter dödsolycka

Uppdaterad
Publicerad

Idag inleds rättegången gällande arbetsplatsolyckan på Hedlunda industri där en man klämdes ihjäl i november 2011. Åklagaren menar att företagets vd och en skyddsansvarig genom vårdslöshet vållat arbetarens död.

Det är snart tre år sedan den 40-åriga mannen klämdes fast mellan en lastpall och en vakuumlyft i snickeriet. Mannen skadades så illa i olyckan att han senare avled av skadorna.

Enligt åklagare Stig Andersson hade olyckan hade inte hänt om företaget följt arbetsmiljölagen. Idag ställs företagets vd och en skyddsansvarig inför rätta för vållande till annans död.

Dödsolyckan på Hedlunda Industri

– De skulle ha gått skyddsrond och gjort riskbedömningar. Jag anser att det var möjligt att komma in till en farlig maskin utan att den stängdes av. Maskinen skulle ha stoppats när någon gick in i det område som var farligt, säger åklagare Stig Andersson.

Efter olyckan misstänktes totalt fyra anställda på företaget för vållande till annans död. Efter en lång utredning anser åklagaren att endast att Hedlundas vd och den skyddsansvarige varit oaktsamma till den grad att det är brottsligt.

– Vd:n har ju det övergripande ansvaret. Den arbetsmiljöansvariga har också en del ansvar och var skyldig att vidta åtgärder, säger Andersson.

Den skyddsansvarigas försvarare får inte uttalar sig i fallet för sin klient. Vd:ns advokat meddelar Västerbottensnytt att vd:n nekar till brott och anser inte att han varit oaktsam och på så sätt orsakat dödsfallet.

De åtalade riskerar nu fängelse upp till två år och Hedlunda Industri en företagsbot på två miljoner kronor.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Dödsolyckan på Hedlunda Industri

Mer i ämnet