Antikrundan till Örnsköldsvik

Publicerad

I sommar spelas nya avsnitt av Antikrundan in. I september kommer man till Själevads kyrka.

Antikrundan kommer i augusti/september att spela in sin 26:e säsong. Programmets 20 experter reser runt och värderar föremål.

Varför inte ta chansen att damma av den där gamla klenoden som du så länge undrat över och ta med och visa upp för Antikrundans experter.  Onsdag 3/9 kommer teamet att finnas på plats vid Själevads kyrka utanför Örnsköldsvik.

Har du stora tunga möbler, mattor, ljuskronor, speglar eller annat som du har svårt att få med dig till inspelningsplatsen?

Ta då ett tydligt foto på föremålet och mejla det, tillsammans med en beskrivning och kontaktuppgifter, till antikrundan@svt.se före den 15 juni 2014.

Det går givetvis också bra att skicka ett brev till Sveriges Television, Antikrundan, 205 18 Malmö. Märk gärna ditt mejl/brev med den ort du vill komma till.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.