Biogasanläggning planeras inom fyra år

Uppdaterad
Publicerad

Idag presenterades planerna på en ny biogasanläggning i Sundsvall. Anläggningen kommer att kunna producera drygt 5 miljoner kubikmeter biogas per år och 32 GWh/år. Bakom idén står det kommunala vattenbolaget MittSverige Vatten och skogsbolaget SCA.

– På detta sätt får vi en kretsloppsanpassad hantering som är långsiktigt hållbar, säger Folke Nyström, utvecklingschef avlopp på MittSverige Vatten.

Biogasen ska framställas av det avloppsslam som finns i reningsverken i regionen och av bioslam från Ortvikens pappersbruk. Det handlar också om organiskt matavfall från storkök och restauranger. Biogasen ska renas och användas som fordonsgas och som gödningsmedel i skogen. Men ännu återstår mycket innan anläggnings blir verklighet. En förstudie ska starta i januari 2008 och om allt går enligt planerna ska biogasanläggningen stå klar februari 2012.

Medfinansiärer till förstudien är MittSverige Vatten AB, SCA, Fokusera Utveckling AB. Sundsvall Energi AB, Timrå kommun och Länsstyrelsen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Biogasprojekt i Sundsvall

Mer i ämnet