En av de åtalade kände sig hotad – nekar till att ha tänt på

Uppdaterad
Publicerad

Under den första rättegångsdagen om bränderna i Nätraområdet hördes de bägge åtalade om deras inställning till åtalspunkterna.

Under förhören skyllde de mycket av handlingarna på varandra. Den yngre av de två, en 21-åring, uppgav också att han känt sig hotad av den medåtalade och att detta påverkat hans agerande.

I klippet hör du 21-åringens advokat berätta om den första åtalspunkten, som handlar om det ödehus som brann ned i Skrike. Den medåtalade 22-åringens advokat uppger att han vill vänta med att kommentera fallet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Bränder i Nätraområdet

Mer i ämnet