Sundsvallspolisen har tidigare varit förtegen om händelsen i Bergsåker i september när en ettårig baby hittades övergiven i en lägenhet. Nu har dock polisen valt att berätta mer.
Föräldrarna utreds just nu av åklagare och misstänks för vanskötsel av den lilla flickan. Samtidigt står det klart att myndigheterna först trodde på föräldrarnas uppgifter att flickan hade barnvakt och mådde bra. I praktiken hade hon lämnats vind för våg hemma i lägenheten. I P1-programmet Kaliber igår framträdde polisen Tobias Lundberg med sin berättelse om hur flickan hittades.
Möts av barnskrik
Han hade skickats iväg för en husrannsakan efter stöldgods och möts av barnskrik.
Nu berättar polisen att föräldrarna greps för stölder på Statoilmacken i Bredsand utanför Sundsvall klockan 12:55 på onsdagen den 10 september. I bilen finns, förutom föräldrarna, deras tvååriga barn. När sedan socialtjänsten anländer får man veta att det också finns en ettårig flicka i familjen. Socialtjänsten hade kännedom om familjen eftersom den lilla flickan varit omhändertagen en kort period men återlämnats till föräldrarna några månader innan.
– Men vi får sådana svar att det inte finns anledning att tro att barnet far illa, säger Mikael Ahrtzinger, presstalesman vid polisen i Västernorrland.
Missbedömning
Det visar sig vara en missbedömning.
När förundersökningsledaren tre timmar senare fattar beslut om en husrannsakan i lägenheten är motivet att söka ytterligare stöldgods. Men det som möter poliserna är istället barnskrik och ett medtaget litet flickebarn.
Föräldrarna misstänks nu för misshandel av barnet. Den förundersökningen leds av kammaråklagare Stina Sjöqvist.
– Händelsen visar att de inte tillgodosett barnets behov av skydd och omsorg och det är det som nu utreds, säger hon till Mittnytt.
Ensam – men hur länge?
Hur länge barnet varit ensam i lägenheten är oklart. Tiden mellan gripandet och husrannsakan är tre timmar men flickan kan ha varit ensam betydligt längre. Polispatrullen som gick in i lägenheten berättar om om en flicka som låg nedbajsad i en spjälsäng. I lägenheten fanns också en svårt medtagen hund som senare avlivades. Föräldrarparet misstänks också för djurplågeri.
Mittnytt: Vad hade hänt om det inte beslutats om en husrannsakan?
– Det vill jag inte spekulera i, säger Mikael Ahrtzinger.