Efter en vecka av svåra skogsbränder i Ångermanland är läget fortfarande spänt vid Möckelsjöberget.
Räddningstjänsten hade bestämt sig för att lämna Möckelsjöberget under onsdagen, men nu har det uppstått nya glödbränder i skogen som gör att man tvingas stanna kvar. Under torsdagen har det dessutom börjat blåsa upp på höjderna.
Oro för blåst
Enligt Tomas Näsman, inre befäl vid räddningstjänsten Höga kusten – Ådalen, ligger fokus på att hålla glödbränderna inom begränsningslinjerna. Samtidigt finns det en viss oro för vad väder och vind kan ställa till med.
– Det är ett stort område som är svårt att övervaka men jag tycker ändå att det ser ganska bra ut men vi vill absolut inte ha någon mer vind. Blåst är inte bra, säger han till SVT.
Svårt överblicka
Det brandhärjade området vid Möckelsjöberget är cirka 100 hektar vilket motsvara en kvadratkilometer inom en yta som är 1 400 meter lång och 900 meter bred. Området där det nu uppstår glödbränder är svårt att överblicka. Där finns också skogsplättar och skogsuddar inom området som hittills inte fattat eld.
Det regn som väntas under helgen kan bidra till släckningsarbetet i positiv riktning men är ingen lösning, menar Näsman.
– Det är oerhört torrt i markerna och det skulle behövas 200 millimeter regn över flera dagar för att rädda situationen. Några regnskurar över helgen kommer inte att räcka, säger Näsman.
Fortsatt beredskap
Inga bränder pågår i Medelpad och från övriga brandplatser i Ångermanland – Brattsjö i Örnsköldsvik och Älgberget i Kramfors – finns inget nytt att rapportera.
Den speciella stab i Sundsvall som samordnat räddningsinsatser under den gångna vecka avvecklades under torsdagsmorgonen. Enligt Per Silverliden vid Medelpads räddningstjänstförbund kan den dock snabbt åter mobiliseras om det skulle bli nödvändigt. Även om det väntas regn i helgen kommer värmen tillbaka i början av nästa vecka.