Över 18 000 har nåtts av SVT:s nyhet på Facebook och många har kommenterat. Den suddiga figur som vräkte omkull vingarna på den fyra meter höga isdraken vinner inga popularitetspoäng på sociala medier. ”Skithög” tycker en. ”Snorunge” tycker en annan medan en tredje undrar om Sundsvall nu fått sin egen ”bock” (som syftar till Gävlebocken, reds. anm.).
Suddig mobilfilm
Många sätter sitt hopp till polisen och att hen fångas in och sätts bakom lås och bom. För ögonblicket är det emellertid oklart hur mycket resurser polisen tänker sätta på fallet. Spaningsuppslaget består så här långt av en mobilfilm på snapchat av ett glatt kroggäng som senare följs av en film på en ensam person i jeans, lumberjacka och keps som knuffar sönder draken.
Isskulpturen stod klar i torsdags och hann stå i tre dygn.
”Man blir bara ledsen”, skriver en person på Facebook. Samtidigt finns det dom som minns själv hur det är att vakna med ångest när man gjort ”dumma grejer” efter en kväll på krogen.
Kväll på krogen
Till skillnad från i Gävle där bocken byggs upp på nytt varje gång den bränts ner kommer draken i Sundsvall sannolikt inte att återställas. Det finns det inga pengar till, uppger det kommunala Näringslivsbolaget.
Det brott hen kan ha gjort sig skyldig till är skadegörelse.