– Man har ju en del kunder som är ute och reser just nu och man vill inte att de ska komma hit och verka friska, men ändå vara smittsamma, säger Annelie Lundgren.
Vädjar till kunder som varit i riskzoner
Hon har en hårstudio i Kvissleby utanför Sundsvall och är med i en grupp för frisörer på sociala medier. Där uppmanas hårfriseringar att dela ett inlägg med en vädjan till kunder som varit utomlands i riskzoner.
– Jag hade funderat på att komponera ihop en text, men när jag hittade den här så blev det enkelt att kopiera den, säger Annelie Lundgren.
I inlägget ber de kunder som varit på resor i drabbade länder att vänta med att boka behandlingar minst två veckor efter hemresa. Främst handlar det om kundernas hälsa, men även att frisörerna inte ska sprida viruset vidare.
Har många äldre kunder
– Jag har ganska många äldre kunder. Det skulle vara hemskt om jag står här och har blivit smittad utan att veta om det och smittar ner mina kunder, fortsätter Annelie Lundgren.
De kunder som hört av sig om inlägget, tycker att det är bra att varna för coronaviruset.
– Man har ett ansvar mot varandra, så jag hoppas att folk tar det på allvar, säger Annelie Lundgren.