Under en körning till Bredsand upptäckte taxichauffören Frida Thunström en överkörd grävling på andra sidan vägen. Hon stannade för att flytta grävlingen när hon upptäckten att den fortfarande var vid liv.
– Jag kan inte lämna skadade djur att självdö efter vägen. Jag ringde polisen som gav mig rådet att köra över den. Det kändes fruktansvärt.
Ingen ville ta emot grävlingen
I två timmar slussades Frida runt mellan veterinär och polisen. Det visade sig att ingen ville ha med grävlingen att göra. Till slut tog polisen ändå emot det skadade djuret. Frida som är utbildad veterinär kan inte tänka sig att ta livet av ett skadat djur annat än under kontrollerade former.
– Det finns drastiska metoder men det kan inte jag göra. Jag vill göra det på rätt sätt och med så lite lidande för djuret som det bara går.