Foto: Ur polisens förundersökning

Idag kommer domen mot 62-åringen som hjälpte sin fru att dö

Uppdaterad
Publicerad

Idag på förmiddagen meddelas dom i rättegången om det så kallade bamhärtighetsmordet i Nordingråtrakten i vintras. Försvaret hoppas på en friande dom för den 62-årige man som stått åtalad för dråp och man kommer att överklaga om det inte blir så.

Idag klockan 11:00 kommer domen i Ångermanlands tingsrätt i det uppmärksammade fallet där en 62-årig man står åtalad misstänkt för dråp efter att ha givit sin svårt sjuka fru en dödlig dos med morfin efter hennes uttryckliga önskan att dö.

– Det här är mitt beslut och ingen annans, säger kvinnan i en film, där hon håller ett avskedstal.

Misstänkt dråp i Nordingrå

Filmen spelades in strax innan hon fick den dödliga injektionen.

Åklagaren yrkade på fängelse

Åklagaren har yrkat på två års fängelse medan 62-åringens försvarare vill se mannen frikänd och menar att rättspraxsis när det gäller medhjälp till självmord bör uppdateras.

– Fallet bör prövas genom hela rättssystemet om inte tingsrätten dömer redan här, säger Thomas Bodström.

Hör mera om advokat Thomas Bodströms syn på saken i klippet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Misstänkt dråp i Nordingrå

Mer i ämnet