Kvartsamtal med kossor

Uppdaterad
Publicerad

EDSELE På en åker i Ångermanland finns en flock kor som alla har olika ägare. Dom bor på Kotell.

Tanken bakom ett kotell är att kunden köper en ko som äter sig slaktfärdig på Torsten Laxviks marker i Edsele. Kunden har namngett kon och får via kvartsamtal och bilder fortlöpande information om djurets tillväxt fram till slaktdagen.

– Vi vill försöka utveckla en ny typ av jordbruk, vi vill visa att det går att producera förstklassig mat i Norrlands inland, säger Torsten Laxvik.

Torstens hembygd är egentligen Götgatan i Stockholm, men kanske har han en fördel som kommer utifrån. Han ser möjligheterna.

– Norrlands inland är en guldgruva. Folk vill ha kvalité och det går alltid att sälja.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.