man, sågverk, timmer, vindkraft

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I åtta har Skorpedsbor kämpat mot en vindkraftspark, i fredags fick Vattenfall grönt ljus av mark-och miljööverdomstolen att påbörja bygget. Foto: SVT

Mångårig vindkraftstvist avgjord – Skorpedsbon: ”Vi kommer inte ge oss”

Uppdaterad
Publicerad

Sedan 2015 har boende i Skorped i Örnsköldsvik kommun försökt att hindra planerna på en vindkraftspark. I fredags avgjordes domen i Mark- och miljööverdomstolen.

Domen gav grönt ljus för Vattenfall att påbörja bygget av en vindkraftspark på Stormyrberget i närheten av Skorped.

Bygget, med en plan på 36 vindsnurror, har tidigare överklagats av bybor som förlorade i mark- och miljödomstolen 2021. En av dem är Marcus Lindgren.

– Vattenfall hade en kommitté på ett tio-tal personer i rätten och vi är några lekmän. Men vi hade ändå förlitat oss på att svensk grundlag skulle följas, men tydligen är det inte praxis att att man får ersättning för den skada man utsätts för, berättar han för SVT.

Ger inte upp

Domen från mark- och miljööverdomstolen går inte att överklagas, men de bybor som överklagat menar att

– Vi kommer inte att ge oss nu heller utan vi planerar att begära en resning i högsta domstolen. vi anser att det här är så pass allvarligt att vi måste få till ett prejudikat. 

Är det inte bra att det tillverkas mer el? 

– Det är klart att vi behöver mer ström, det gör vi ju. Samtidigt kan vi inte göra det på bekostnad av naturen. Vi kan inte skydda naturen genom att förstöra mer natur, säger han.

Starta klippet och hör Marcus berätta hur en vindkraftspark skulle påverka hans familjs liv och vad de kommer att göra härnäst.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.