Hunden på bilden har inget med artikeln att göra. Foto: SVT arkiv

Man åtalas för att ha kastat och slagit sin hund

Uppdaterad
Publicerad

En man i sextioårsåldern åtalas nu på en rad punkter, bland annat för djurplågeri och flera fall av grov olovlig körning. Mannen ska enligt åtalet ha kastat och slagit sin hund.

Det var i slutet av januari i år som mannen befann sig på Centralstationen i Sundsvall när han ska ha utsatt sin hund för djurplågeri. Enligt åtalat ska mannen ha slitit i hunden och kastat iväg den så att den slagit huvudet samt också slagit den i huvudet och på öronen.

Utöver åtalspunkten gällande djurplågeri så åtalas mannen även för en rad grova trafiköverträdelser, narkotikabrott och skadegörelse. 

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.