Franska campingföretaget Huttopia har ett tydligt koncept; gästerna bor i exklusiva stugor eller tält insmugna i vegetationen på en naturskön plats.
Huttopia har äger cirka 90 campingplatser i USA, Kanada och Kina men i Europa – bara i Frankrike och Nederländerna. Det blir det ändring på nu.
Huttopias ägare har nu tecknat avtal med Härnösands kommun att bygga en liknande stugby i Smitingens havsbad längst ut på Härnön.
Optimistisk
Trots att Härnösands kommun försökt hitta någon som vill driva camping i Smitingen i mer än 30 år, är Huttopias vd Samuel Lafforest övertygad om att det kommer att gå bra.
I klippet hör du honom berätta mer om campingen och byggplanerna – han gör också anspråk på att det är hans företag som uppfunnit begreppet glamping