Med sin nya EP ”Petter med getter” bjuder Petter Askergren in artisterna ADAAM, B.Baby, Imenella och BELL – fyra unga talanger som han ser som hiphopgenrens framtida ikoner.
– Det är ändå en intressant grej att vi i den här genren kan mötas som vi gör, för jag kunde ju nästan vara deras pappa, säger hiphopartisten.
Inspirerar ungdomar
På Nackstas fritidsgård driver Tim Bergling Foundation en musikstudio som Petter besökte för att få ungdomar att plocka upp musikintresset och få ut sina kreativa sidor.
– Jag hoppas att någon ska bli peppad och lite mer taggad, säger han.
Saknas fritidsaktiviteter
Enligt Lokal uppföljning av ungdomspolitik (LUPP) upplever bara 57 procent av ungdomarna i Sundsvall att de har tillgång till meningsfulla fritidsaktiviteter.
Petter vill därför upplysa ungdomarna om studion och möjligheterna som den medför.
– Rent spontant låter siffran väldigt liten och jag kan bara utgå från mig själv. Jag mår bra när jag skapar och gör någonting. Så det vore knasigt att inte satsa på såna saker när det gäller ungdomar, säger Petter.