Ramadan gäller inte mindre barn men ställer ändå till med problem i skolbespisningen när muslimska barn inte vill äta. På Bredsands skola söder om Sundsvall anser man att alla barn ska äta skollunch.
– Vi är ganska tydliga med att barnen i skolan behöver äta mat för att utvecklas så långt som möjligt, säger Johan Karlsson, biträdande rektor på Bredsands skola.
Vill bestämma själv
När vi pratar med några elever utanför skolan där det går elever upp till årskurs sex är frågan inte lika glasklar.
– Lärarna tillåter oss att fasta så länge vi orkar med skolan, säger eleverna som tycker att det är viktigt att fasta och som tycker att det skulle kännas konstigt att inte få göra det.
– Jag skulle bli ledsen och arg, säger en elev.
Kan ni tvinga barnen att äta?
– Nej, det kan vi inte, det finns barn som har svårt att äta mat och då får man försöka hantera det men det går inte att tvinga barn, säger Johan Karlsson och förklarar att man tar kontakt med föräldrarna om barnen inte vill äta.
VAD ÄR RAMADAN?
Ramadan är den nionde månaden i det islamisk månåret och firas som fastemånad. Det är en av islams fem pelare.
För många muslimer innebär högtiden att man inte äter eller dricker under dygnets ljusa timmar.
2019 pågår ramadan från den 5 maj till den 4 juni.
Den som är sjuk, barn som inte kommit in i puberteten och gravida brukar inte fasta.
Fastan avslutas med högtiden Eid al-fitr/Id al-fitr som varar i tre dagar.
Källa: Nationalencyklopedin, Islamiska förbundet