Ryska och belarusiska lastbilar skapar oro i Alby – Tullverket vid kloratfabriken

Uppdaterad
Publicerad

Fyra ryska och en belarusisk lastbil har stått parkerade i och utanför Nouyrons fabriksområde i Alby, Ånge kommun. Normalt anländer och avgår transporter regelbundet från fabriken, men dessa har stått stilla och ortsborna känner oro. Tullverket förklarar varför granskningen är särskilt noggrann.

– Det kan hända att den här kemikalien kan användas i militärindustrin, säger Niklas Larsson, Tullverket Gävle.

Kloratfabriken i Alby, tidigare Akzo Nobel, numera Nouryon med huvudkontor i Nederländerna, producerar kemikalier som kan användas både i civilt och militärt syfte.

Det är just med anledning av EU:s sanktioner som införts efter Rysslands invasion av Ukraina som är orsaken till att Tullverket vill kontrollera lasten.

Tullpersonal från Gävle är åkte upp till Ånge och Alby för att göra kontroller.

”Vid fabriken i Alby tillverkas kemikalier som kan ha dubbla användningsområden och som kan beröras av EU:S sanktioner mot Ryssland och Belarus”, skriver presstjänsten i ett mail till SVT.

Så här kommenterar Peter Nilsson, platschef Nouryon i Alby bybornas oro.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Västernorrland och kriget i Ukraina

Mer i ämnet