Foto: SVT / arkiv

Sundsvalls kommun anmäld för brott mot skollagen

Publicerad

Internationella Engelska skolan i Sundsvall har anmält kommunen till Skolinspektionen för brott mot skollagen. Det för att man enligt anmälan inte beslutat om ersättning till skolans nyetablerade fritidshemsverksamhet, och inte heller betalat ut några pengar under hösten.

Skolan drog igång den nya verksamheten med fritidshem i samband med höstterminstarten i augusti i år.

Enligt anmälan till Skolinspektionen har Sundsvalls kommun inte vare sig fattat beslut om ersättning för verksamheten eller gjort några utbetalningar.

Begär föreläggande

Internationella Engelska skolan ber nu Skolinspektionen att ”förelägga kommunen att antingen följa gällande lagstiftning och utbetala ersättning för elever i fritidshemmet för tiden från 1 juli 2018 – 1 september 2018 – eller Utfärda ett beslut i frågan gällande utebliven ersättning så att saken kan bli prövad rättsligt hos Förvaltningsrätten”.

Kommunen krävs på yttrande

Skolinspektionen har nu begärt ett yttrande från kommunen i ärendet.

Kommunen uppmanas båda att bifoga det formella beslutet om ersättning för läsåret 2018 och att bemöta uppgifterna om att man inte följt skollagen i avseendet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.