“Mycket hög kvalitet” är det högsta betyg som en utbildning kan få av MYH. Efter en kvalitetsgranskning som man gjort under våren på Yrkeshögskolan Mitt i Sundsvall så tilldelar MYH ut högsta betyg till utbildning till barnspecialistundersköterska.
– Beslutet är otroligt roligt att få och visar att det arbete vi gör är rätt och bra för de studerande. Det är allmänt känt att det är svårare att behålla studerande som läser utbildningar på distans, och det är vanligare med avhopp där än på platsbundna utbildningar, säger Agneta Lindgren, Verksamhetschef Yrkeshögskolan Mitt, Favi (Förvaltningen för arbetsmarknad, vuxenutbildning och integration).
Behöver bra resultat
De fyra granskningsområdena som MYH undersökte var lärande, ledningsgruppen, lärande i arbete och kvalitetsarbetet.
– Vår utbildningsledare för utbildningen, Annette Hultén, har gjort ett fantastiskt arbete med att positivt ”punktmarkera” de studerande så att alla klarar kursmålen, fullföljer utbildningen och slutligen får ett arbete som Barnspecialistundersköterska. Tillsammans med en engagerad ledningsgrupp har Annette motiverat och lotsat de studerande genom utbildningen och vi hoppas att vi genom det goda rykte utbildningen har fortsatt lockar många sökande framöver, säger Agneta Lindgren.
En utbildning med mycket god kvalitet måste också visa ett bra resultat när det kommer till andelen studerande som faktiskt tar examen.