Gå direkt till textinnehållet
Önder Alagöz plockar ner VM-pyntet på sin krog efter finalen

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I videon: SVT var med när krögaren Önder Alagöz plockade ner pyntet efter VM-finalen. Foto: Adam Danielsson/SVT

Fotbolls-VM är över – krögaren Önder i Västerås summerar: ”Ledsamt”

Publicerad

Efter 39 dagar av fotbollsfest är det tillbaka till vardagen igen för Västmanlands krögare. Trots flera utsålda matcher blev inte VM någon ekonomisk succé för sportbaren Allstar i Västerås.

– Intäkterna och utgifterna har typ gått hand i hand, säger sportbarens ägare Önder Alagöz.

Den relativt nyöppnade Västeråskrogen har nästan visat alla matcher i det rekordstora världsmästerskapet, men nu är det slut.

– Det är lite ledsamt faktiskt. Man har tänkt, hur blir det nu? Det är som man har varit i en annan värld ett tag, säger krögaren Önder Alagöz.

De höga avgifterna för krogarna att visa fotbolls-VM gjorde att många krögare tvekade att visa matcherna. Men trots det visade Önder till slut även Sveriges match mot Tunisien som började klockan 04.
Han saknar redan mästerskapet.

– Vi kan ha VM varje dag.

I klippet: ”Behöver inte tycka att det är rimligt” – krögaren kritisk till de dyra avgifterna för visa att VM-matcherna.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.